Jaska powoduje podwyższenie ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej w wyniku utraty zdolności do jego prawidłowej regulacji. Niebezpieczeństwo polega na tym, że pacjenci nic nie czują i nie zdają sobie sprawy z tego, że mają jaskrę, aż jest już za późno. Można powiedzieć, że Twoje oko bez przerwy znajduje się pod ciśnieniem i ciśnienie to wzrasta bardzo powoli, przez co nie jesteś w stanie tego zauważyć. Mimo iż jaskra jest jedną z najlepiej poznanych chorób oczu, to nadal pozostaje jedną z najbardziej niebezpiecznych. Dlatego właśnie jej wczesne wykrycie ma tak wielkie znaczenie dla zapobiegania utraty wzroku.
Nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty wskutek degeneracji nerwu wzrokowego, do czego dochodzi w wyniku uciskania nerwu przez wysokie ciśnienie wewnątrz oka. Leczenie jaskry we wczesnych stadiach polega na stosowaniu kropli do oczu. W zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie laserem, a w najcięższych - leczenie chirurgiczne. Pamiętaj, że raz uszkodzony nerw nie ulega regeneracji. Jednak zdrowe nerwy można chronić. Regularna profilaktyka jaskry (kontrola okulistyczna raz w roku) należy do obowiązków osoby dbającej o swoje zdrowie. Badanie jest bezbolesne i można je wykonać w naszym gabinecie okulistycznym.
Znajdująca się w oku soczewka z wiekiem ulega zmętnieniu. U niektórych osób w wyniku predyspozycji genetycznych, zaćma może pojawić się w młodym wieku. Zaćma jest zupełnie normalnym procesem o charakterze postępującym, który prędzej czy później czeka każdego z nas. Osoby, u których rozwija się zaćma, stwierdzają u siebie przymglenie widzenia, zauważają, że oślepia ich światło w nocy i odczuwają dyskomfort przy prowadzeniu samochodu.
W takich przypadkach konieczne jest usunięcie soczewki ocznej i zastąpienie jej syntetyczną soczewką wykonaną z tworzywa sztucznego. Operacje zaćmy są jednymi z najczęściej wykonywanych operacji na świecie. Warto wiedzieć, że promieniowanie ultrafioletowe (UV) przyśpiesza rozwój zaćmy. Dlatego tak duże znaczenie ma ochrona oczu filtrami UV w okularach i soczewkach kontaktowych. Pamiętaj jednak o tym, że zamglone widzenie nie jest powodowane wyłącznie zmętnieniem soczewki ocznej. Jeżeli stwierdzisz, że widzisz jak przez mgłę, zgłoś się do specjalisty w celu wyjaśnienia przyczyny tego stanu.
Niewyraźne widzenie bądź utrata zdolności ostrego widzenia przedmiotów mogą mieć kilka przyczyn: