EMK Salon Optyczny - Ewa Kucharska

Choroby oczu

Budowa oka

Oprawki VERDI EYEWEAR

Jaskra

Jaska powoduje podwyższenie ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej w wyniku utraty zdolności do jego prawidłowej regulacji. Niebezpieczeństwo polega na tym, że pacjenci nic nie czują i nie zdają sobie sprawy z tego, że mają jaskrę, aż jest już za późno. Można powiedzieć, że Twoje oko bez przerwy znajduje się pod ciśnieniem i ciśnienie to wzrasta bardzo powoli, przez co nie jesteś w stanie tego zauważyć. Mimo iż jaskra jest jedną z najlepiej poznanych chorób oczu, to nadal pozostaje jedną z najbardziej niebezpiecznych. Dlatego właśnie jej wczesne wykrycie ma tak wielkie znaczenie dla zapobiegania utraty wzroku.

Nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty wskutek degeneracji nerwu wzrokowego, do czego dochodzi w wyniku uciskania nerwu przez wysokie ciśnienie wewnątrz oka. Leczenie jaskry we wczesnych stadiach polega na stosowaniu kropli do oczu. W zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie laserem, a w najcięższych - leczenie chirurgiczne. Pamiętaj, że raz uszkodzony nerw nie ulega regeneracji. Jednak zdrowe nerwy można chronić. Regularna profilaktyka jaskry (kontrola okulistyczna raz w roku) należy do obowiązków osoby dbającej o swoje zdrowie. Badanie jest bezbolesne i można je wykonać w naszym gabinecie okulistycznym.

Zaćma

Znajdująca się w oku soczewka z wiekiem ulega zmętnieniu. U niektórych osób w wyniku predyspozycji genetycznych, zaćma może pojawić się w młodym wieku. Zaćma jest zupełnie normalnym procesem o charakterze postępującym, który prędzej czy później czeka każdego z nas. Osoby, u których rozwija się zaćma, stwierdzają u siebie przymglenie widzenia, zauważają, że oślepia ich światło w nocy i odczuwają dyskomfort przy prowadzeniu samochodu.

W takich przypadkach konieczne jest usunięcie soczewki ocznej i zastąpienie jej syntetyczną soczewką wykonaną z tworzywa sztucznego. Operacje zaćmy są jednymi z najczęściej wykonywanych operacji na świecie. Warto wiedzieć, że promieniowanie ultrafioletowe (UV) przyśpiesza rozwój zaćmy. Dlatego tak duże znaczenie ma ochrona oczu filtrami UV w okularach i soczewkach kontaktowych. Pamiętaj jednak o tym, że zamglone widzenie nie jest powodowane wyłącznie zmętnieniem soczewki ocznej. Jeżeli stwierdzisz, że widzisz jak przez mgłę, zgłoś się do specjalisty w celu wyjaśnienia przyczyny tego stanu.

Wady wzroku

Niewyraźne widzenie bądź utrata zdolności ostrego widzenia przedmiotów mogą mieć kilka przyczyn:

  • Krótkowzroczność - przedmioty znajdujące się bliżej (w odległości kilku centymetrów do pół metra) są bardziej wyraźne, a przedmioty znajdujące się dalej wydają się przymglone lub nieostre.
  • Nadwzroczność (dalekowzroczność) - odległe przedmioty są lepiej widoczne niż przedmioty znajdujące się w mniejszej odległości. Jeśli masz dalekowzroczność umiarkowaną lub wysoką będziesz widzieć zarówno przedmioty znajdujące się blisko, jak i daleko, z pewnym przymgleniem.
  • Astygmatyzm - powstaje w sytuacji, gdy przednia część oka ma nieregularny kształt. Zamiast kulistego, wydłuża się ona w jednym kierunku niczym piłka do ruggby. Ze względu na ten nieregularny kształt, światło dochodzące do siatkówki, znajduje się w tylnej części oka, nie jest prawidłowo zogniskowane, przez co tworzy się nieregularny nieostry obraz.
  • Prezbiopia - nadwzrocznośc związana z wiekiem, utrudnia widzenie znajdujących się blisko przedmiotów. W przypadku, gdy nie jest korygowana, wywołuje bóle głowy i szybkie zmęczenie oczu.
  • Projekt MyWebResource Opracowanie Marketing w Internecie